W Polsce znajduje się czternaście zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym sześć na terenie Małopolski:

  • Historyczne Centrum Krakowa - (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r.) ewoluowało przez prawie 1000 lat, tworząc jeden z najpiękniejszych kompleksów artystyczno-kulturalnych w Europie. Wśród bogactwa zabytków przeszłości można znaleźć przedromańskie elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, majestatyczną sylwetkę Bazyliki Mariackiej oraz słynne średniowieczne hale targowe "Sukiennice".
  • Królewskie Kopalne Soli w Wieliczce i Bochni - (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r., 2013 r.) należą do jednych z najstarszych na świecie kopalni tego rodzaju. Zbudowane w XIII wieku, przez stulecia stanowiły ważne źródło dochodu dla polskiego skarbu. Kopalnia Soli w Wieliczce, która produkowała sól do 2007 r., przyciąga zwiedzających wspaniałą katedrą wyrytą w solnej skale przez górników. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat eksploatacji złóż soli, warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce,  Kopalnię Soli Wieliczka oraz Kopalnię Solni Bochnia
  • Auschwitz Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) - (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r.) zbudowany podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Był to główny i największy z sześciu istniejących kompleksów tego rodzaju oraz miejsce w którym ponad milion osób straciło życie.
  • Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy - (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 r.) pierwszy tego typu kompleks w Polsce o rozwiązaniach unikatowych na skalę europejską, zarówno w obszarze projektowym, jak i w sposobie połączenia architektury z otaczającym krajobrazem.
  • Drewniane kościoły południowej Małopolski - (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 r.) sześć najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych kościołów Pogórza Karpackiego, które nadal służą swym pierwotnym funkcjom. W niektórych z nich znajdują się ponadto obrazy otoczone kultem religijnym.
  • Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat - (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 r.) szesnaście cerkwi położonych po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej stanowi przykład wieloletniej tradycji drewnianego budownictwa kościelnego regionu karpackiego, zrodzonego z kulturalnej konwergencji Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościoła Prawosławnego.

Pozostałe Polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa:

Pobierz kalendarium.

Więcej informacji na stronach: swiatowedziedzictwo.nid.pl i zabytek.pl.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję