Uczestników sesji zapraszamy do indywidualnego zwiedzania licznych krakowskich muzeów oraz dodatkowo Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Wstęp na wystawy stałe i czasowe w godzinach pracy danej placówki (informacje na stronach internetowych) – za okazaniem identyfikatora uczestnika sesji – za symboliczną opłatą 4 zł (1 Euro).

Muzea i galerie uczestniczące w akcji:

Instytucje, dla których funkcje organizatora pełni Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:


Instytucje, dla których funkcje organizatora pełni Województwo Małopolskie:

 
Instytucje, dla których funkcje organizatora pełni Gmina Miejska Kraków:


Atrakcje Krakowa

Historyczne centrum Krakowa leży nad Wisłą i składa się z trzech kompleksów miejskich: Wzgórza Wawelskiego, średniowiecznej zabudowy Starego Miasta oraz Kazimierza (w tym przedmieścia Stradom). Bogactwo i przepych Sukiennic oraz średniowieczny rynek świadczą o roli jaką to miasto pełniło się w dawnych czasach. Kościół Mariacki, położony przy Rynku Głównym, zwraca uwagę swoją charakterystyczną fasadą złożoną z dwóch wysokich, nierównych wież. Na szczycie Wzgórza Wawelskiego wznosi się nie tylko majestatyczna sylwetka Zamku Królewskiego, ale i wiele innych cennych obiektów pochodzących z różnych epok. Wawel odegrał znaczącą rolę w politycznej i religijnej historii kraju oraz samego miasta. Przez wieki była to rezydencja polskich królów. Kraków to także siedziba jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie – Uniwersytetu Jagiellońskiego, który warto odwiedzić podczas zwiedzania miasta.

Więcej informacji o Krakowie można znaleźć tutaj.

Na sportowo

Kraków jest przyjazny aktywnym. Najpopularniejsze tereny rekreacyjne to:

  • Błonia – rozległe, 48-hektarowe pole, położone zaledwie w odległości 15-minutowego spaceru od centrum miasta,
  • Park Jordana – otwarty w 1889 r. i zaprojektowany jako angielski ogród krajobrazowy,
  • Planty – znakomity park miejski, który otacza historyczną część Krakowa, podzielony na osiem ogrodów nazwanych na cześć pobliskich zabytków,
  • Las Wolski – część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i największy park miejski (422 ha), znajduje się tu osiem tras spacerowych,
  • Ogród Botaniczny – położony na wschód od Rynku Głównego, otwarty od 9:00 do 19:00. Bilet normalny 8,00 PLN / ulgowy 5,00 PLN,
  • Wisła –Tramwaj Wodny to świetny sposób na zwiedzanie miasta (szlak ma długość 10 km). Ponadto w pobliżu rzeki znajdują się wypożyczalnie sprzętu  wodnego, co daje jeszcze więcej możliwości, by aktywnie spędzić czas w Krakowie.


Kraków dla dzieci

Wiele miejskich atrakcji zapewni rozrywkę dla całej rodziny. Zamek Królewski na Wawelu, a w szczególności wizyta w Smoczej Jamie, tuż obok buchającego ogniem Wawelskiego Smoka, będzie niezapomnianym przeżyciem. Dzieci chętnie wysłuchają Hejnału Mariackiego granego codziennie z wyższej wieży kościoła Mariackiego. Ponadto, najpopularniejsze krakowskie muzea są przyjazne dla najmłodszych i oferują interaktywne wystawy, które zainteresują gości w każdym wieku. W zależności od zainteresowań i wieku, z pewnością warto odwiedzić:

  • Rynek Podziemny, który pozwala poczuć niezapomniany klimat średniowiecznego rynku. Dzieciom szczególnie spodoba się pokój zabaw i spektakl teatralny.
  • Muzeum Lotnictwa z rozległą ekspozycją wewnętrzną i plenerową.
  • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przyciągnie najmłodszych zielonym labiryntem, a także sensoryczną i geologiczną ekspozycją interaktywną.
  • Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaskoczy młodych podróżników kolorową kolekcją strojów ludowych oraz unikalną wystawą szopek krakowskich.
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zlokalizowane w zabytkowych budynkach zajezdni tramwajowej jest doskonałym miejscem dla zainteresowanych historią komunikacji miejskiej. Interaktywna wystawa "Wokół koła", pozwalająca na samodzielne uruchamianie wszystkich urządzeń, zainteresuje także dorosłych.
  • Warto także odwiedzić Zoo czy Park Edukacyjny Wioski Świata, gdzie dzieci mogą zobaczyć, jak żyją ludzie w różnych częściach świata.


Krakowskie Kopce

Kopce w Krakowie, wzniesione w różnym czasie, stanowią charakterystyczne punkty orientacyjne miasta i są jednym z jego symboli. Pięć unikalnych konstrukcji upamiętnia znane postacie historyczne związane z Krakowem: Krakusa (mitycznego założyciela Krakowa), Wandę (legendarną księżniczkę), Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II. Najczęściej odwiedzany przez turystów, Kopiec Kościuszki, daje niepowtarzalną okazję do podziwiania krakowskiej panoramy.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję