Polski Narodowy Komitet UNESCO oraz Międzynarodowe Centrum Kultury zorganizowali World Heritage Young Professionals Forum pod hasłem Memory: Lost and Recovered Heritage, będące częścią 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Forum zrealizowane zostało w ramach Programu Edukacyjnego na rzecz Światowego Dziedzictwa UNESCO (UNESCO World Heritage Education Programme). Wsparcia finansowego Forum udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Forum miało miejsce w Krakowie oraz w Warszawie w dniach od 25 czerwca do 4 lipca 2017 r. Tematem przewodnim było miasto i wielowymiarowo rozumiany problem jego niszczenia, a także zbiorowa pamięć o dziedzictwie. Symbolem destrukcji miast stało się w ostatnich latach syryjskie Aleppo, które jest ofiarą konfliktu zbrojnego. Jednak czynnikami niszczącymi miasta mogą być również naturalne kataklizmy (jak w przypadku Katmandu czy Christchurch) oraz zmiany wynikające z globalizacji i komercjalizacji przestrzeni publicznej.

Zadaniem Forum Młodych Profesjonalistów Światowego Dziedzictwa jest zwiększenie wiedzy i zrozumienia wśród młodych ludzi z zakresu problematyki wdrażania Konwencji Światowego Dziedzictwa, metod pracy Komitetu Światowego Dziedzictwa oraz szans i wyzwań związanych z ochroną, konserwacją, renowacją wybranych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, posiadających uniwersalną wartość. Młodzi eksperci z całego świata, pomiędzy 22 a 32 rokiem życia, zainteresowani tematyką światowego dziedzictwa, przez kilka dni mieli zatem okazję do wymiany idei, poglądów oraz udziału w dyskusji na następujące tematy:

  • pamięć i tożsamość,
  • konserwacja i renowacja dziedzictwa,
  • granice rekonstrukcji,
  • zarządzanie dziedzictwem.

Deklaracja Forum Młodych Profesjonalistów Światowego Dziedzictwa


Więcej informacji na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury

Kontakt dla mediów:
Ewa Wojtoń, [email protected], tel. +48 12 42 42 870
Michał Wiśniewski, [email protected], tel. +48 12 42 42 820

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję