Transport publiczny

Wszyscy uczestnicy, podczas rejestracji, otrzymają bezpłatne bilety, pozwalające na korzystanie z komunikacji miejskiej. Po Krakowa można poruszać się autobusami miejskimi (w granicach miasta), autobusami aglomeracyjnymi (łączącymi miasto z sąsiednimi gminami) oraz tramwajami. Stare Miasto, jak również wiele innych obiektów historycznych znajdują się w ścisłym centrum miasta, w odległości kilkuminutowego spaceru.

 • Aktualny rozkład jazdy jest dostępny tutaj.
 • Bilety można kupić w automatach zlokalizowanych na terenie Krakowa, w pojeździe (przyjmują tylko monety), u kierowcy (tylko odliczona kwota) lub w niektórych kioskach.
 • Jednorazowy bilet normalny kosztuje 3,80 PLN.
 • Aby skorzystać z przejazdu ulgowego, należy mieć przy sobie ważny dokument, potwierdzający prawo do ulgi (legitymacja studenta, legitymacja emeryta, itp.).
 • Dzieci podróżują bezpłatnie do momentu objęcia obowiązkiem szkolnym.
 • Należy pamiętać, że bilety papierowe muszą być zostać skasowane. W przypadku kontroli, pasażer bez ważnego biletu zostanie ukarany.

Taxi

W celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek, zaleca się korzystanie wyłącznie z pojazdów licencjonowanych firm przewozowych. Licencjonowana taksówka powinna mieć cennik zamieszczony w widocznym miejscu, taksometr oraz logo firmy z numerem telefonu.

 • Taksówki można zamawiać telefonicznie, online lub na postoju.
 • Opłata za podstawienie pojazdu wynosi ok. 7,00 PLN, a każdy kolejny kilometr (w zależności od dnia tygodnia, pory dnia i strefy) ok. 2,80 PLN.

Rowerem

Zwiedzanie Krakowa rowerem pozwala dotrzeć do miejsc niedostępnych dla zmotoryzowanych, uniknąć godzin szczytu oraz odkryć ulice i urokliwe zaułki położone z dala od głównych arterii. Miłośnicy dwóch kółek, mają do dyspozycji także dłuższe, popularne trasy:

 • Stare Miasto – Opactwo Benedyktynów w Tyńcu; Czas przejazdu wynosi ok. 1,5 godz. w jedną stronę, a większość tej malowniczej trasy biegnie wzdłuż brzegu Wisły.
 • Wawel – Kopiec Piłsudskiego; Czas przejazdu w jedną stronę wynosi ok. 1 godz. podczas której można podziwiać Kopiec Kościuszki oraz jeden z największych terenów zielonych Krakowa – Las Wolski.

Wypożyczalnie rowerów działają w sezonie, tj. w okresie od kwietnia do października. Można wybrać pomiędzy:

 • Tradycyjnymi wypożyczalniami – wiele z nich znajduje się w centrum miasta, a opłatę uiszcza się za godzinę (ok. 9,00 PLN) lub za cały dzień (ok. 50,00 PLN).
 • Publicznym systemem rowerowym Wavelo – wymagana jest rejestracja online oraz, w zależności od wybranego planu, opłacenie abonamentu. Stojaki na rowery są usytuowane w centrum miasta, a korzystanie z tego środka transportu ułatwia to, że rower można zwrócić w dowolnym punkcie.

Pieszo

Kraków jest idealnym miejscem do pieszego zwiedzania. Większość atrakcji turystycznych, takich jak Zamek Królewski na Wawelu czy Bazylika Mariacka, są usytuowane blisko siebie, w zabytkowym centrum miasta, gdzie strefy przeznaczone tylko dla pieszych czynią miasto przyjaznym dla spacerowiczów.

Dostępny Kraków

Ciągi piesze w centrum miasta (w tym Rynek Główny) są pokryte kamiennymi płytami lub asfaltem (Planty), dlatego osoby niepełnosprawne nie powinny mieć problemów z poruszaniem się w tej części Krakowa. Niemniej jednak niektóre z wąskich, brukowanych uliczek oraz wysokie krawężniki mogą powodować trudności. Większość sklepów i kawiarni wokół Rynku Głównego mają co najmniej jeden stopień. Nowoczesne środki transportu publicznego są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych pasażerów.

Kraków przez dotyk

Prawie wszystkie największe muzea oferują audio-przewodniki. Najbardziej popularne budynki historyczne usytuowane wzdłuż trasy królewskiej (w tym Barbakan, Bazylika Mariacka czy Sukiennice) zostały odtworzone w modelach trójwymiarowych. Każdy z nich posiada angielski i polski opis w alfabecie Braille’a. Mapy turystyczne dla osób niedowidzących są dostępne w biurach informacji turystycznej.

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję