Solidarni z Aleppo - akcja charytatywna

41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa będzie towarzyszyć akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo. Planowana jest zbiórka funduszy w dniach Sesji (2-12 lipca), a także koncert na Bulwarze Wołyńskim (9 lipca), na którym wystąpią między innymi: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova.

W ramach akcji działa charytatywny SMS pod numerem 72 052 z hasłem SYRIA (koszt 2,46 zł z VAT).

 Akcja jest objęta Honorowym Patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków - prof. Magdaleny Gawin. Organizatorem jest Caritas Polska.Odbudowa Warszawy na Liście światowego dziedzictwa

Rekonstrukcja historycznego centrum Warszawy – Starego i Nowego Miasta oraz Traktu Królewskiego była przedsięwzięciem bez precedensu w historii. W 1980 roku ten zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa – historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa.

                                       Warszawa, 1944 ("Miasto ruin"
                                                    ©Muzeum Powstania Warszawskiego)
Warszawa, 2011
(mironbogacki.pl)

 


Odbudowa starówki i całego miasta nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania  mieszkańców Warszawy i całego narodu. Pisarz Leopold Tyrmand tak opisał powojenne lata: „Jeden z filozofów obliczył, że warszawiacy wdychali wtedy cztery cegły rocznie. Warszawiacy oddychali budową — nie była to metafora, lecz ciężka, zakurzona, ceglana i pylasta prawda. Trzeba zaś bardzo kochać swe miasto, by odbudowywać je za cenę własnego oddechu. I może dlatego Warszawa z pobojowiska gruzów i ruin stała się znów dawną Warszawą, wieczną Warszawą, tą samą Warszawą — mimo nowych kształtów ulic i konturów domów — że warszawiacy powołali ją do życia, tchnąwszy w jej ceglane ciało swój własny, gorący oddech”.

Warszawa - Aleppo

Historia Warszawy jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach. Dzisiaj, gdy trwa wojna w Syrii, Warszawa jest pozytywnym przesłaniem dla Aleppo, symbolem, że ruiny nie muszą oznaczać kresu miasta, ale są początkiem odbudowy, powrotu do normalnego życia.

Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia część Aleppo jest w ponad 80% zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w mieście nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. W bardzo trudnej sytuacji są małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywność, ciepłe ubrania.

Solidarni z Aleppo - jak pomóc?

Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo będzie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE, podczas obrad 41. sesji KŚD oraz na terenie Krakowa w dn. 2-12 lipca. Można również wysłać charytatywny SMS z hasłem SYRIA pod numer 72 052 (koszt 2,46 zł z VAT). 

Przy kościele Mariackim od 6 lipca będzie działał namiot  - punkt informacyjny, w którym będzie można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. 

Koncert „Solidarni z Aleppo”

Serdecznie zapraszamy również na koncert „Solidarni z Aleppo”, który odbędzie się 9 lipca, o godz. 21:00 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie. Wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.

 

Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną, której początki sięgają lat 20. XX wieku, reaktywowaną w 1990 r. po upadku komunizmu w Polsce. Prowadzi działania w Polsce i zagranicą: organizuje zbiórki funduszy, transporty humanitarne, udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Poza działalnością w Polsce pomaga m.in. w Syrii, Iraku, Libanie, Jordanii, Nepalu, na Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie, na Sri Lance, w Ekwadorze, w Sudanie Południowym i w wielu innych miejscach. Na arenie międzynarodowej współpracuje z Caritas Internationalis i Caritas Europa.

W Syrii Caritas Polska pomaga od 2013 r., finansuje działanie szpitali, przekazuje paczki żywnościowe, leki, ubrania oraz pieniądze na prąd i wodę. Caritas Polska prowadzi aktualnie największy w Polsce społeczny projekt pomocy dla mieszkańców Aleppo wspierając długoterminowo 4200 mieszkających tam rodzin. Pomaga również syryjskim uchodźcom w Libanie i Jordanii. Do tej pory przekazano na ten cel ponad 8,5 mln zł

Organizator: 

Honorowy Patronat Generalnego Konserwatora Zabytków 
prof. Magdaleny GawinPartnerzy:

logo_duze_kolor_rgb   NCK_logo   

Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję